Vyhľadávanie realít:
Zateplenie: pre a proti
Najnovšie ponuky

Zateplenie: pre a proti

Zateplenie domu prináša veľké úspory energií. Ak sa ale nespraví poriadne, môžete to, čo ušetríte na kúrení, minúť na lieky. V nesprávne zateplených budovách totiž často hrozí výskyt plesní a hromadenie vlhkosti. Navyše, keď je stavba obalená polystyrénom či iným zatepľovacím materiálom, môže nenávratne stratiť svoj pôvodný vzhľad a estetickú hodnotu. Aké sú teda výhody a riziká zatepľovania?

 

Za: lacnejšie bývanie

 

Tepelnou izoláciou budovy môžete podstatne znížiťnáklady na vykurovanie. Prináša to aj ekologický efekt, keďže s nižšou spotrebou energie vznikámenej škodlivých splodín. Zateplenie tiežv budove vytvára stabilnúklímu. Keďsa urobí správne, v zime bráni tepelným únikom a udržuje teplo dnu, zatiaľ čo v lete odoláva horúčavám zvonka. Medzi výhody vonkajšej tepelnej izolácie treba rátaťaj to, že najmäv prípade panelákov znižuje namáhanie spojov obvodových stien a odstraňuje tepelnémosty v konštrukcii domu. Správne prevedenézateplenie tak predlžuje životnosťbudovy.

 

Proti: vlhkosťa alergie

 

Na druhej strane, zateplenie domu môže jeho obyvateľom priniesť zdravotné komplikácie. Niektorí lekári varujú pred rizikom vzniku alergiíu ľudí, žijúcich v nekvalitne zateplených budovách. Zle zvolená tepelná izolácia totiž môže vo vnútri budovy zadržovať vlhkosť, ktorou sa živia plesne. Zateplený dom, hlavne v kombinácii s lacnými plastovými oknami, nedýcha. V budove sa kvôli tomu môže hromadiťaj formaldehyd, dusíkaté zlúčeniny a rôzne iné chemikálie, ktoré sa odparujú napríklad z PVC. V takýchto domoch je preto dôležitépozorne sledovaťvlhkosťvzduchu a pravidelne vetrať.

 

A čo estetika?

 

Často sme svedkami toho, že pri zatepľovaníbudov sa do úvahy berie len ekonomickáa praktickástránka veci. Je to pochopiteľné, každýchce ušetriť. Estetickékvality budov vďaka tomu ale veľakrát dostávajúriadne zabrať. Rôznorodosťa jedinečnosťbudov ustupuje unifikovanému “polystyrénovému”vzhľadu. Naše mestásúplnébillboardov, reklám a iného vizuálneho smogu rozličných podôb. Čo najlacnejšie zateplnenie, často sprevádzanévražednými odtieňmi farieb a ich najpodivnejšími kombináciami, ku kultivovanému vzhľadu ulíc, po ktorých každodenne kráčame, naozaj neprospieva. To je často opomínanýproblém. Estetika prostredia, v ktorom žijeme totižna nás chtiac či nechtiac pôsobía ovplyvňuje, ako sa cítime.

 

         

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...