Vychladiť priestor alebo zahriať - moderné klimatizácie výrazne pokročili a aj za podpory európskej legislatívy sú dnes nabité bohatými technológiami. Klimatizačné jednotky s rovnakým výkonom a veľkou spotrebou sa postupne odpredávajú a trh nahradzujú úspornejšie, menej hlučné a predovšetkým účinnejšie zariadenia. Chladiaci výkon však nie je jediný faktor, ktorý zohráva dôležitú úlohu. Preto sa naskytuje otázka – čo všetko si treba všímať pri kúpe klimatizácie?
Prvý krok je výber typu klimatizácie
Výberu určitej jednotky predchádza stanovenie jednoduchého cieľa – vychladiť miestnosť natoľko, aby sme sa v nej cítili čo najlepšie. Do bytov a rodinných domov je najvhodnejšie umiesniť delené jednotky tzv. splitové jednotky. Tie sa často skladajú z vnútornej a vonkajšej jednotky. V prípade zakúpenia multisplitovej klimatizácie možno obdržať viacero vnútorných jednotiek, ktoré sa umiestňujú do viac než jednej izby. Umiestnenie jednotky je na výbere majiteľa, avšak najbežnejšie sa vnútorna jednotka inštaluje na strop, parapetu alebo podstropné miesto na stene. Jednotlivé typy klimatizácie sa od seba odlišujú aj rôznymi filtrami a funkciami. Množstvo z nich dnes zahŕňa filtre na zachytenie baktérii, plesní, patogénov, ale aj prachu. Niektoré zariadenia dokážu v prípade potreby znižovať alebo zvyšovať vlhkosť vzduchu v miestnosti a jedny z drahších možno aj zaradiť do vykurovacieho systému. Prvky ako diaľkové ovládanie, digitálny displej a rôzne režimy chladenia sú samozrejmosťou, preto treba klásť dôraz hlavne na výkon, hlučnosť a energetickú účinnosť.
Druhým faktorom je chladiaci výkon
S kúpou klimatizácie prichádzajú dodatočné náklady, ktoré sa objavia až pri spotrebe energie a servise. Správne určenie chladiaceho výkonu dosť ovplyvňuje účty za energiu. Pokiaľ je výkon klimatizácie veľký, klimatizácia sa bude stále zapínať a vypínať v dôsledku rýchleho ochladenia miestnosti. Pokiaľ je výkon malý, jednotka bude neustále zapnutá a tým pádom viac spotrebúvať. Pri výbere výkonnosti dbajte na veľkosť miestnosti, orientáciu voči svetovým stranám a typ okien. Každý detail zaváži podobne, ako poradenie sa s odbornými montážnymi firmami. Bežne sa neodporúča kupovať lacnú klimatizáciu v hypermarkete alebo v obchodnom dome, keďže nikde nie je zaručené, že obsluhujúci personál profesionálne poradí. Taktiež by nastali zbytočné komplikácie pri následnom servise, prípadne pri reklamácii. Hypermarket vás smie odkázať na dodávateľa klimatizácie, čo akurát pridá na nákladoch a zbytočných starostiach.
Nakoniec prichádza výber miesta
Celá klimatizačná jednotka pozostáva z vonkajšej a vnútornej jednotky. Umiestnenie vonkajšej jednotky závisí od priestorových možností. Najčastejšie sa jednotka umiestňuje na balkón alebo fasádu, na antivibračnú konzolu. Vnútorná jednotka obýva prevažne stenu hneď pod stropom a jej umiestnenie je dané dispozíciou bytu alebo domu. Pri inštalácii klimatizácie technici vopred zistia, kadiaľ si zákazník žiada spojiť jednotky prepojovacím potrubím. Potrubie vedie v plastových žľaboch na povrchu steny alebo sa žľaby sekajú do steny.
Pozor na správnu starostlivosť
Pokiaľ kupujeme klimatizáciu od špecializovanej firmy, majiteľ klimatizácie by si mal vyžiadať a uzavrieť servisnú zmluvu, ktorá garantuje pravidelné kontroly. Mnoho firiem také možnosti ponúka, keďže s kúpou často prichádza garancia údržby. Servisná prehliadka spočíva hlavne vo vyčistení, prípadne vymenení filtrov celej vnútornej jednotky. Vonkajšia jednotka podlieha odstráneniu prachových častíc. Servis by sa mal vykonávať každý rok väčšinou pred sezónou. Zanedbanie servisných prehliadok vedie k výskytu rôznych nečistôt vo vzduchu, hlavne v podobe alergénov. Znečistený filter zároveň zvyšuje spotrebuje energie. Len pravidelnou starostlivosťou a opravou klimatizácie docielite jej správne fungovanie a dlhú životnosť.