Vyhľadávanie realít:
Spoznajte etapy budovania montovaného domu
Najnovšie ponuky

Spoznajte etapy budovania montovaného domu

Montované domy sú širokej verejnosti čoraz viac známe. Napriek drobnejším pochybnostiam a zotrvávaniu pri starých dobrých murovaných domoch, dopyt po domoch na kľúč neustále rastie. Rýchla realizácia montáže, odbremenenie kupujúceho od starostí s výstavbou a v prvom rade finálna cena podobná cene za murovaný dom nenechá zákazníka spať. Nepresné závery spojené predovšetkým s nevedomosťou idú bokom a do popredia sa dostávajú firmy odhodlané poskytnúť čo najviac informácii, diskusné fóra alebo članky v časopisoch. Ak nakoniec padne rozhodnutie vybudovať montovaný dom, priblížme si jeho etapy budovania, počnúc základovou doskou až po samotné odovzdávanie kľúča novému majiteľovi.

Najdôležitejší faktor – určenie doby vyhotovenia výstavby

Mnoho firiem zodpovedných za výstavbu montovaných domov garantuje čo najefektívnejšie a najrýchlejšie zhotovenie vášho domu snov. Totižto, realizácia montáže spočíva v postupnom skladaní predpripravených dielov  na základovú dosku. Komponenty sú už vopred skonštruované vo výrobnej hale. Často ide o obvodové steny a priečky, ktoré s príchodom nových možností dopĺňajú už aj osadené okná a vyfrézované dráhy pre rozvody. Napriek podstatne skrátenej dobe čakania vďaka predfabrikovaným dielam, montovaný dom sa v porovnaní s murovaným nevyhne únavnému, časovo neovplyvniteľnému procesu, a to schnutiu betónu pri nanesení základovej dosky. Objekt smie byť obývateľný už za necelé tri mesiace po začatí výstavby, no je potreba hľadieť aj do budúcnosti. Treba predvídať  možné závady a iné problémy, ktoré môžu nastať napríklad aj s nedostatočne vyschnutým betónom. Odporúča sa projekt zbytočne nehnať a vymedziť si dostatok financií na dodatočne vzniknuté náklady.

Stavba montovaného domu

Rýchla realizácia začína v základoch

Proces výroby montovaného domu je pri každom projekte rovnaký. Jedným z podstatných a zároveň štartovných prkov je vybudovanie základovej dosky, ktorá sa najčastšie pokladá na rovný terén. Práve rovnosť zohráva najdôležitejšiu úlohu, nakoľko sa na ňu upevnia steny a priečky. Šikmý terén je pre výstavbu  nevhodný nielen kvôli zložitejším zásahom do terénu, ale aj prístupom pre stavebné mechanizmy. Betónovanie základov často sprevádza vymeriavanie a umiestňovanie vnútornej kanalizácie s napojením na kanalizačnú sieť, podobne ako rozvod elektriny pre prívod hlavného kábla. Záujemca si často smie zvoliť aj výšku finálnej dosky od povrchu terénu. Pokiaľ preferujete bezbarierový prístup alebo jeden schod navyše, firma vám jednoznačne vyhovie. Treba si však uvedomiť, že finálna výška podlahy bude o zopár centimetrov vyššie, keďže na betón sa nanesie izolácia, poter a následne parkety alebo dlažba.

Nasleduje hrubá stavba

Základy máme položené, vizuály spojené s mierami domu poznáme, nastáva jedna z najrýchlejších etáp vývoja domu. Pred začatím hrubej stavby si zákazník smie navoliť napríklad farby a typy okien a krytín, taktiež aj otváranie a delenie dverí v interiéri. Následne sa na základovú dosku začnú umiestňovať vodorovné výstuhy, na ktoré sa pripevňujú steny. Po ukončení obvodových stien sa zhotovujú priečkové steny. Tie sa fixujú OSB-doskou z exteriérovej strany a penovou izoláciou z interiérovej strany. Po zostavení všetkých stien prichádza  na rad krov. Montáž krovu podlieha pôdorysu budovy, podľa ktorého sa zostavuje a je už na zákazníkovi či sa rozhodne medzi prázdnym priestorom alebo krovom s pochôdznov časťou. Medzi výhody budovania hrubej stavby patrí možnosť realizovať montáž v priebehu celého roka, nakoľko ide o suchú výstavbu. Samozrejme, výhodnejšie to je predsa len na jar a leto, avšak montovanie v zime tento konštrukčný systém hravo zvládne.

Kostra je hotová, dokončujeme interiér

Po skonštruovaní hrubej stavby nám vzniká tzv. holodom – etapa pokračujúca vo výstavbe, zameraná predovšetkým na interiér. V prvom rade ide o osadenie okien a dverí, zavedenie elektroinštalácie a nanesenie vnútornej izolácie v podobe peny alebo sádrokartónu. Dôležitú úlohu zohráva aj montáž sanity. Osádza sa umývadlo, WC, sprcha, vaňa a batéria. Elektrikár sa v prípade zavádzania rozvodov dohaduje so zákazníkom o približnom umiestnení spotrebičov v kuchyni a nábytku, aby potom podľa toho vedel, ako rozmiestniť zásuvky. Najskôr pripravuje hrubý rozvod a až pri samotnom konci prác na holodome sa elektrika dokončí osadením bielych vypínačov. Osadené vypínače dávajú zelenú dokončovacím prácam, pri ktorých sa zväčša realizujú ženy. Technické zariaďovanie vystrieda estetické cítenie. Výber farieb, výber typu dlažieb a obkladov, všetko necháva firma na zákazníkovi z dôvodu širokého sortimentu a cien na trhu. Po dokončení všetkých prác, často so svojpomocou zákazníka, sa dom odovzdáva so všetkými potrebnými certifikátmi a protokolmi majiteľovi a je pripravený na kolaudáciu.

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...