Vyhľadávanie realít:
Ako vybrať správnu lokalitu na bývanie?
Najnovšie ponuky

Ako vybrať správnu lokalitu na bývanie?

V byte môžete zmeniť takmer všetko. Počet izieb a ich rozmiestnenie, okná, dvere… Lokalita sa ale zmeniť nedá. Preto ju treba dobre preskúmať ešte pred kúpou bytu. Na čo konkrétne si posvietiť pri voľbe tej správnej lokality?

 

Ako ďaleko to budete maťdo práce?

 

Je lákavé bývať na samote uprostred malebnej prírody. Keď však príde na lámanie chleba, preváži zvyčajne praktické hľadisko. Výber lokality na bývanie preto výrazne ovplyvňuje dopravná dostupnosť do práce. Samozrejme, čím bližšie k centru, v ktorom je najviac pracovných príležitostí, tým sú byty drahšie. Preto človek často radšej poškuľuje po vzdialenejších lokalitách. Nenechajte sa ale oklamať nižšou sumou, ktorú za byt na periférii zaplatíte a podrobne si vyrátajte, aké náklady vás kvôli každodennému dochádzaniu čakajú. Napríklad, keď budete do práce jazdiť autom, musíte brať do úvahy náklady na benzín, parkovanie, ale aj servis vozidla a tak ďalej. Možno napokon zistíte, že byt bližšie k centru by pre vás bol koniec koncov lacnejší.

 

 

Myslite na deti

 

Máte alebo plánujete mať deti? Potom by ste mali dôkladne preskúmať, aké možnosti im vaša vysnívaná lokalita ponúka. Budú to mať blízko do škôlky či do školy? Akú majú miestne školské zariadenia úroveň? A aká je v lokalite ponuka voľnočasových aktivít pre deti? Dôkladný prieskum pred kúpou nehnuteľnosti vám napovie, či sa z vás časom nestanú taxikári, pendlujúci denne na trase škola–práca–škola–krúžok–domov. Mnohí obyvatelia satelitných mestečiek by vám vedeli rozprávať.

 

Kde budete tráviťsvoj voľný čas?

 

Kvalitu života veľmi ovplyvňuje dostupnosť miest, kde môžete tráviť svoj voľný čas. Vy sa poznáte najlepšie a viete, čo ku kvalitnému životu potrebujete: kino, kaviareň, fitnesscentrum či les, do ktorého sa dá ísť na prechádzku. Nájdete to v lokalite, v ktorej sa chystáte bývať? Je totiž otrava, keď si chcete vyhodiť z kopýtka a vždy musíte hodinu šoférovať alebo platiť taxík.

 

Nepostavia vám pod oknami diaľnicu?

 

Pri výbere lokality je treba myslieť dopredu. Určite si pred kúpou bytu pozrite územný plán miesta vášho budúceho bydliska. Isto nechcete zažiť, že vám pod oknami jedného pekného dňa začne rásť diaľnica alebo supermarket, do ktorého budú každé ráno voziť otravne vrčiace a pípajúce nákladiaky nový tovar.

 

Nenechajte sa oklamať povesťou štvrte

 

Dôležité je aj životné prostredie vybranej lokality. Nielen v ekologickom zmysle, ale aj z pohľadu “úrovne” štvrte. Jednoducho, pre kúpou bytu je dobré vedieť, aká je vo vyhliadnutej lokalite kvalita verejných priestorov, ako je oblasť na tom s kriminalitou a tak ďalej. Netreba sa tu spoliehať len na povesť, akú daná štvrť má. Napríklad vychytené bratislavské Staré Mesto či Ružinov majú vyššiu kriminalitu ako Petržalka, tradične považovaná za semenište zločinu.

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...