Kúpa domu neodlučiteľne zahŕňa aj prítomnosť záhrady. Tá predstavuje formu akejsi brány do sveta fantázie, keďže majiteľ v nej odzrkadľuje svoj vkus a životný štýl. Prázdny a nezariadený pozemok jednoducho nie je ono, preto treba siahnúť po špeciálnych zbraniach a s dávkou improvizácie a malého rozpočtu vybudovať skutočnú oázu na oddych. Pozrime sa na tri základné tipy záhradnej úpravy, ktoré bohate stačia na dotvorenie vášho pozemku:
Sýto-zelený trávnik – žiarivé srdce záhrady
Záhradu môžu obmývať dva druhy trávnikov – nízky jemný trávnik, ktorý je často výsledkom vytrvalej práce majiteľa, alebo trávnatá lúka s pestrou zmesou rastlín. Mnohí však dávajú prednosť prvej variante, a to sýto-zelenému trávnatému koberčeku. Ten si vyžaduje obrovskú starostlivosť a teda aj dostatok času. Nejde len o pravidelné kosenie a zavlažovanie, ale aj o hnojenie, ošetrovanie proti burinám, prievzdušňovanie a úpravu okrajov. Práve okrajom treba venovať najviac pozornosti. Môže nastať situácia, kedy kosačka poškodí okraj nadväzujúcej výsadby, a tak zapríčiní rozrastenie do šírky, a tým pádom rozšírenie trávnika tam, kde ho nechceme. Najčastejšie sa odporúča trávnik oddeliť dlažbou, obrubníkmi alebo tehlami, čo umožní bezproblémové kosenie. Rovnako efektívne poslúži aj oddelenie trávnika o zvýšené objekty ako rôzne schodíky, oporné múry alebo zvýšený terén. V prípade, že trávnik neoddeľuje žiadna z vyššie spomenutých hraníc, najzaužívanejšou pomôckou je kosenie kosačkou kolmo na výsadbu.
Najlepším oživením je skalka
Azda každá záhrada zahŕňa skalku malých alebo veľkých rozmerov. Prečo sú také obľúbené? Jednoducho povedané, skvele dokážu oživiť záhradu a upútať pozornosť v každom ročnom období. Zveľadovanie skalky nie je natoľko náročne ako jej samotné budovanie. Prvým základným bodom pri zakladaní skalky je, že sa nesmie vytvárať na rovine. Najviac sa odporúča využiť prirodzený svah alebo ho umelo vytvoriť. Podstatný je však výber kamienkov a vhodných druhov rastlín. Skalka by mala obsahovať jeden druh kameňa v rôznych veľkostiach – môže ísť o vápenec, dolomit, mramor alebo vápenný tuf. Medzery medzi rastlinami je vhodné zasypať drobnou kamenou sutinou, ktorej úlohou je zadržiavať vlahu a brániť rozsiahlemu rozrastaniu rastlín. Problematická často býva skladba rastlín. Nevyhnutným doplnkom skalky by mali byť skalničky, rastliny z horského prostredia, drobnejšie dreviny alebo menšie trávy. Nehodia sa do nej letničky, ani zavalité trvalky či vysoké dreviny. Najlepšie je vysádzať tak, aby v skalke neustále niečo kvitlo. Pokiaľ sa nemôžete skalke venovať a stále túžite po skutočnej poteche pre oko, zvoľte menej náročné druhy.
Záhradný chodníček – správny krok smerom k prírode
Zdokonalte si bránu do sveta fantázie aj vyparádeným chodníčkom. Chodník tvorí neodmysliteľnú súčasť záhrady, tak ako skalka a dokonale upravený trávnik. V prvom rade si treba dopodrobna prejsť podstatu chodníka vo vašej záhrade. Kameň alebo prírodné drevo? Chodníček ako dekorácia alebo ako cesta do záhrady? Jednoznačne aj pri tomto úkone treba zapojiť fantáziu a nechať prehovoriť osobný vkus, aby ste vašu záhradu prostredníctvom chodníka dostatočne zvýnimočneli. Prírodný materiál zapadne do záhrady dokonale, naopak, kameň smie poslúžiť ako vydarený doplnok k záhradnej dekorácii. Určovanie trasy chodníka treba detailne premyslieť, aby v dôsledku prirodzeného pohybu nedochádzalo k vyšliapaným skratkám. V prípade chodníka určeného ako cesty dbajte v prvom rade na bezpečnosť. Zohladnite jeho umiestnenie tak, aby dokázal sprevádzať kroky dospelých, detí a aj seniorov.