Vyhľadávanie realít:
Najnovšie ponuky

Ako udržať bazén počas leta v tej najlepšej forme?

Časy neustáleho napúšťania a vypúštania vody v bazené sú nenávratne preč.  Dnešná doba ponúka natoľko strhujúce technológie, že vám bohate postačí aj vlaňajšia voda, v ktorej sa pri správnom zazimení a odzimení záhradného bazéna môžete kúpať aj tento rok. Tieto benefity však sprevádza určitá zodpovednosť spojená predovšetkým s údržbou bazéna. V sezónnom období sa totižto najviac množia riasy a iné mikroorganizmy, ktoré kvalitu vody znižujú a vašu spokojnosť podstatne zhoršujú.Kto by netúžil po priezračne čistej vode zosobňujúcej pocit krištálovej oázy narozdiel od páchnucej nádrže?

Všetko začína správnym odzimením

Pred samotným odzimením je nutné z okolia bazénu vyzametať akékoľvek vetvy, lístie a drobné nečistoty, ktoré by pri odkrytí mohli popadať do bazénu. Následne sa odstraňuje plachta a kontroluje sa stav, ako dobre bol bazén na konci minulej sezóny zazimený. Prvému napusteniu predchádza dôkladne vyčistenie dna a stien, prípadne aj zastrešenia bazéna a jeho okolia. Dôležitým bodom je vyčistenie usadenín z dna bazéna, čo môže prebehnúť mechanicky, a to za pomoci špeciálneho vysávača, alebo ručne. Vplyv usadenín možno nájsť aj vo filtračných vložkách, ktoré sa odporúča preprať aj niekoľkokrát za sebou. Po vyčistení sa napúšťa voda zhruba 10 centimetrov po okraj bazénu. Osadí a zapojí sa filtračná jednotka a meria sa hodnota pH vody. Nasleduje tzv. šoková dávka chlóru – zbavenie vody od mikrobiologických zárodkov a organických nečistôt. Po chlórovej terapii sa filtračná jednotka zapína na trvalý chod po dobu dvoch dní za štandartného, nijak neurýchleneho chodu.

Čo je pH vody a ako ho kontrolovať?

Kyslosť alebo zásaditosť vodných roztokov vyjadrujeme hodnotou pH. V našom prípade stačí vedieť, že pH sa pohybuje v rozsahu 1 – 14, kde práve hodnota 7 predstavuje neutrálny roztok. Hodnoty nižšie než 7 reprezentujú kyslosť a hodnoty vyššie práve zásaditosť. Ideálna hodnota pH vody v bazéne je od 7,2 až 7,6. Pri nízkom pH korodujú kovové časti a rýchlo blednú farby plastov a fólii. Príliš vysoké pH zasa silí chlorový zápach a spôsobuje napríklad podráždenie očných šošoviek. Pred každou úpravou vody je nutné stanoviť pH pomocou testeru a následne jeho kyslosť/zásaditosť upraviť regulátormi pH. Kúpa produktov pH nie je finančne nijak náročná. Treba si však dávať pozor na variabilitu – prípravok na pH pod úrovňou 7,2 je produkt pH plus, prípravok na pH nad úrovňou 7,6 je produkt pH mínus. V prípade nežiadúceho zafarbenia vody a zákalov je dobré siahnúť po stabilizátore tvrdosti vody.

Keď každodenná údržba kolapsuje

V priebehu kúpacej sezóny sa odporúča aspoň 1-krát za týždeň prepláchnuť filtračnú vložku, pravidelne kontrolovať hodnotu pH a koncentráciu vodného chlóru. Napriek odolnosti určitých rias voči bežnému chlóru problém vyriešite pravidelnou dávkou preventívneho prípravku proti rastu rias. Pokiaľ sa nedarí udržať ideálne chemické zloženie vody, spôsobené buď ráznou zmenou počasia alebo viacerým počtom osôb v bazéne, v tom prípade pomáha tzv. chlórový šok, kedy sa priveľmi zvyšuje koncentrácia chlóru. Po tomto ošetrení je potreba počkať s ďalším kúpaním na dobu minimálne 12 hodín. Pri chlórovom šoku je dôležité prekartáčovať ťažko dostupné trhliny a záhyby, keďže riasy by sa mohli opätovne množiť. Nie je dobré ani nadmierne zaťažovať bazén chlórom. Veľké zaťaženie totižto vyvolá reakciu s organickými nečistotami za vzniku nepríjemného, dráždivého zápachu po chlóru. Vzniknuté látky taktiež spôsobujú zvýšenú dráždivosť na oči, sliznicu a pokožku človeka. Ak aj napriek správnej údržbe vodu niet a niet vyčistiť, neostáva nič iné, len bazén vypustiť a opätovne ho naplniť novou vodou. Na náročnejšiu údržbu sa odporúča zavolať špecializovanú firmu. Niektoré poskytujú túto službu zdarma, v rámci záruky na bazén.

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...