Vyhľadávanie realít:
Najnovšie ponuky

Určujeme cenu nehnuteľnosti

Ak vás život dotlačil k predaju nehnuteľnosti alebo sa len vo svojom už necítite až tak doma, ste postavení pred neľahkú otázku. Ako správne určiť cenu nehnuteľnosti? Ak si s tým neviete rady, určite sa obráťte na odborníka. 

Základom sú kompromisy


Určovanie ceny nehnuteľnosti nikdy nie je tak jednoduché, ako spočiatku možno vyzerá. Základným faktorom, ktorý privedie k spokojnosti vás aj kupujúceho vašej nehnuteľnosti, je pokúsiť sa na situáciu pozrieť aj z pohľadu druhej strany. Prehnane vysoká ponuková cena osloví len minimum záujemcov, ktorí sa navyše budú snažiť cenu čo najviac zraziť. Vo väčšine prípadov sa teda o cene zjednáva a je štatisticky dokázané, že nehnuteľnosti sa priemerne vďaka tomu predávajú približne o 5% lacnejšie, ako pôvodne predávajúci za nehnuteľnosť chcel dostať. Proces predaja sa teda často nezaobíde bez kompromisov.

V mnohých prípadoch sa stane, že predávajúci má veľký citový vzťah k predávanej nehnuteľnosti, alebo nehnuteľnosť po niekom zdedil, a tak mu robí problémy vyčísliť ponukovú cenu. Tú skresľujú spomienky aj snaha nepredať zdedený majetok lacno. Najmä v takýchto situáciách sa odporúča spoľahnúť sa na schopnosti realitnej agentúry, ktorá zabezpečí obhliadku a následné vystavenie znaleckého posudku.

Čo vplýva na cenu pozitívne?


Veľmi významným faktorom, ktorý dokáže cenu zdvihnúť, je lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Dobrá štvrť s bezpečným prostredím či dostupnosť škôl, obchodov alebo nemocnice je obyčajne to, čo je pre kupujúceho atraktívne. Ďalšou vecou, ktorú si záujemca všimne a riadi sa ňou, je technický stav nehnuteľnosti. Minimum ľudí sa podujme na kúpu domu či bytu, ktorý bude v blízkej budúcnosti potrebovať rozsiahlu rekonštrukciu, pretože by to znamenalo ďalšie nemalé výdavky. Mnoho záujemcov napríklad dokážete pri obhliadke „namotať“ na pekný výhľad, dispozičné riešenie či presvetlenie priestorov. V kupujúcom dokážete vyvolať pocit, že nehnuteľnosť je skutočne hodná vyššej ceny, v neposlednom rade aj tým, že sa tam nachádza niekoľko nadštandardných prvkov, ako napríklad klimatizácia.

Negatíva, ktoré znižujú cenu


Jednou z vecí, ktorými by mohol potenciálny záujemca argumentovať pri snahe znížiť ponukovú cenu nehnuteľnosti, je napríklad poloha bytu v najvyšších poschodiach bez možnosti dostať sa doň výťahom. Neobľúbená je tiež poloha bytu na prízemí alebo na zvýšenom prízemí. Záujemcom taktiež často nevyhovuje, ak bytu chýba balkón či terasa, alebo je situovaný smerom k železničnej trati či frekventovanej cestnej komunikácii.  Medzi iným ako predávajúci musíte brať ohľad na to, že ponúkaná nehnuteľnosť nemusí byť až tak atraktívna v dôsledku zlého stavu alebo jej veku.

Atribúty, ktoré neovplyvníte


To, že sa vaša nehnuteľnosť nachádza v lokalite, kde sú častým javom napríklad záplavy, nijako ovplyvniť nedokážete a aj napriek tomu je to veľká nevýhoda pri predaji. Veľkým problémom môžu byť aj susedia či hlučné domáce zvieratá. Noví majitelia nehnuteľností sa po čase môžu začať sťažovať na zlé dopravné spojenie či údržbu ciest počas zimných mesiacov. Negatívnou črtou nehnuteľnosti môže byť napríklad nepravidelný tvar pozemku alebo jeho svahovitosť. Majte však na pamäti, že čo prekáža jednému, nemusí zákonite prekážať aj druhému.

 

Ako teda určiť cenu?


Zistite si ceny ponúkaných nehnuteľností vo vašom okolí. Riaďte sa podľa toho, aby vaša cena nebola vysoko nad priemerom, ale ani nízko pod ním. Vždy dbajte na to, že aj v realitných kruhoch majú predaje nehnuteľností svoju sezónu. Najvýhodnejšie je počkať si na ňu a ponuku zverejniť až v pravý čas – zvyčajne je to na jar alebo na jeseň. Netreba zabudnúť ani na to, za akú sumu nehnuteľnosť prešla do vášho vlastníctva. Zhrňte všetky vaše investície do nehnuteľnosti a jej rekonštrukcie. Odporúčame však v každom prípade sa o ocenení poradiť s odborníkom. 

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...