Vyhľadávanie realít:
Šikovné rady pre optické zväčšenie bytu
Najnovšie ponuky

Šikovné rady pre optické zväčšenie bytu

Nie každý byt sa môže pýšiť rozľahlými priestormi, ktoré sa väčšmi podobajú tanečnej sále ako útulnému bývaniu. Aj menej metrov štvorcových obytnej plochy sa však pár šikovnými fintami dokážete premeniť na priestranné hniezdočko.

Krátke steny či nízke stropy sú problémom mnohých domácností, ale máme tu pre vás pár tipov, ako sa s tým popasovať. V žiadnom prípade nemusíte povyhadzovať polovicu zariadenia, stačí sa napríklad len pohrať s farbami, svetlom či rozložením rôznych dekoračných prvkov. Netreba na to žiadneho majstra, zvládnete to hravo aj sami a váš domov bude razom vyzerať omnoho väčší, než v skutočnosti je.

Hra so svetlom a farbami


Základom optického zväčšovania priestoru je čo najviac ho presvetliť. Odborníci sa zhodujú, že pokiaľ je váš byt bez dostatku prirodzeného svetla, mali by ste to vykompenzovať čo najväčším počtom umelých svietidiel. Divy dokážu aj farby. Tou najvhodnejšou na presvetlenie priestoru je obyčajná biela a čo najsvetlejšie odtiene žltej, bledomodrej a zelenej. Pri zariaďovaní bytov platí nepísané pravidlo, že ak chcete vaše bývanie opticky zväčšiť, mali by ste siahnuť po chladnejších farbách, a ak ho, naopak, chcete zmenšiť, postarajú sa o to teplé, sýte farby. Pokiaľ sa trápite aj s nízkym stropom, hravo si s ním poradia zvislé pásy, či už na tapetách, alebo na nábytku. Ak vám však biele steny nie sú sympatické, mali by ste mať na pamäti, že aspoň strop by za každých okolností mal ostať biely. Čo sa týka materiálov, ktoré sa v menších bytoch preferujú, obľúbené sú najmä borovica či breza.

Oplatí sa tiež do celého bytu uložiť rovnaký odtieň podláh, či už sa bude jednať o linoleum alebo plávajúcu podlahu. Zjednotené tóny spôsobia, že byt vyzerá rozmernejší. Zabudnite teda na rôzne malé koberčeky, pretože bude byt pôsobiť zapratane. To isté platí aj o nábytku či stenách – pokúste sa zladiť ich dohromady, pretože rozmanitá zmes farieb môže pôsobiť stiesňujúco.

Čoho sa držať pri nábytku


Jednotlivé kusy nábytku by mali mať čo najjednoduchšie tvary a čo najčistejšie línie. Najpraktickejším pomocníkom v menších bytoch sú jednoznačne vstavané skrine. V takýchto typoch bývaní sa odporúča umiestniť ich tam, kde sa počas dňa zdržiavate najmenej – napríklad do predsiene. Zaberú síce jednu celú stenu, avšak ukryjete do nich značné množstvo vecí. Inde by totiž priveľa zbytočných predmetov opticky zmenšovalo obytný priestor tým, že by pôsobil príliš zapratane. Ďalším šikovným trikom je vyberať si taký nábytok, ktorý nie je veľmi vysoký a je maximálne vo výške očí. Vám i vašim návštevám sa tak bude miestnosť zdať oveľa vyššia. Veľmi praktickým kúskom je napríklad aj rozkladací stôl v kuchyni. Je to oveľa sofistikovanejšia verzia klasického dlhého stola, ktorý zbytočne zaberá veľa miesta. Najlepšou voľbou pri zariaďovaní menšieho bytu je nábytok na kolieskach. V prípade potreby ho totiž môžete ľubovoľne presunúť podľa toho, kde sa vám to páči, alebo aby ste mali viac miesta.

Sofistikované dekorácie


Tým najjednoduchším spôsobom, ako pomocou dekorácií docieliť optické zväčšenie priestoru, je umiestniť doň veľa zrkadiel. Široké zrkadlo na celú stenu napríklad opticky výrazne zväčší kúpeľňu. Môžete ich však umiestniť aj na mnoho iných miest, dokonca je zaujímavou myšlienkou aj to, ak ich umiestnite oproti sebe – vytvoríte tak efekt „nekonečného priestoru“. Ak však nemáte voľnej plochy na stene nazvyš, umiestnite jedno zrkadlo tak, aby odrážalo svetlo z okna. Pri ozdobných predmetoch dbajte na to, aby nepôsobili príliš ťažko – preferujte ľahké materiály ako plast a sklo. Opticky odľahčia celý priestor a bude pôsobiť vzdušnejšie. Tieto predmety by takisto ako samotný nábytok mali byť svetlých odtieňov a jednoduchých vzorov. Taktiež aj správna voľba rastlín môže veľmi pozitívne ovplyvniť celkový vzhľad bytu, pretože doň prinesie „živý“ vánok.

Tip pre malé či nízke okná


Zaujímavým efektom na malom okne je aj vhodne vybratá záclona. Pokiaľ ju spustíte až po zem takmer od stropu, hoci vaše okno je omnoho menšie a nižšie, vytvoríte tým dojem, akoby bolo okno oveľa väčšie a dodávalo bytu viac prirodzeného svetla. Záclony by však mali byť čo najjednoduchšie, bez zložitých vzorov a z ľahkého materiálu. Je potrebné myslieť aj na to, že takéto riešenie nebude pasovať do každého bytu, takže aj tento krok si poriadne premyslite. Na druhej strane, niektorí odborníci naopak tvrdia, že záclony by sa do malých bytov nemali vôbec umiestňovať. Ak by ste sa cítili príliš nerozhodní, určite by ste sa u niektorého z nich mohli poinformovať o ich ďalších výhodách a nevýhodách.

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...