Vyhľadávanie realít:
Čo všetko predchádza stavbe domu?
Najnovšie ponuky

 

Čo všetko predchádza stavbe domu?

Celý priebeh stavby domu je náročný a dlhotrvajúci proces. Predchádza mu mnoho vecí, o ktorých sa potenciálny záujemca musí čo najlepšie informovať. Stavba je veľký krok a taktiež nelacná investícia do budúcnosti, preto by sa nemalo nič zanedbať – o pár rokov totiž prípadné opravy domu či rôzne iné zmeny môžu vyjsť veľmi draho.

Najzákladnejšie atribúty

Pri takom veľkom rozhodnutí, ako je stavba rodinného domu, si záujemca musí dôkladne premyslieť viacero atribútov celého procesu. Dôležité je v prvom rade to, aký veľký finančný obnos dokáže kupec poskytnúť na priebeh všetkých prác až po moment, keď si prevezme kľúče od nového bývania. Ďalšou vecou, ktorú neradno podceniť, je poriadne si preveriť, čo všetko je potrebné na to, aby ste dostali stavebné povolenie. Určite nie je na škodu ani zistiť čo najviac o územnom pláne. V závislosti od toho, kde sa váš stavebný pozemok nachádza a či je rovinatý, alebo má skôr nerovnomerný terén, by ste sa mali orientovať buď na stavbu katalógového domu, alebo osloviť architekta. V neposlednom rade sa tiež musíte rozhodnúť, či sa všetku prácu na dome postaráte vy osobne, alebo si na stavebný postup najmete profesionálov.

Koľko to celé bude stáť

Čo sa týka finančných prostriedkov, pri realizácii akéhokoľvek projektu je dôležité počítať s tým, že sa vždy musí nájsť nejaká tá rezerva. Aj zdanlivo ničím nenarušiteľný priebeh stavby môže razom skaziť čo i len drobná chybička. Ak sa váš dom stavia na kľúč, môžete sa predbežne oboznámiť s približnou cenou celého projektu. Do úvahy musíte brať plochu, ktorú ste zastavali a násobiť sumou približne 1000€ za m2. Všetko závisí od toho, akú plochu váš dom bude zaberať a aká náročná je celá stavba. Ak by ste dom nezverili do rúk profesionálov, ale stavali na vlastnú päsť, ušetrili by ste tým až okolo 15% z celkovej ceny. Ušetriť by sa dalo napríklad aj na počte poschodí v dome, ale musíte rátať s tým, že bude zrazu potrebné izolovať dom proti tlakovej podzemnej vode a pod. Vaše výdavky tiež závisia od toho, aké bude konštrukčné riešenie stavby a jej základov, inštalačné vybavenie a povrchové úpravy podľa vášho výberu. Taktiež interiérové prvky môžu cenu vytiahnuť vyššie, ako by ste predpokladali.

Stavebné povolenie

Stavebné povolenie musíte vybaviť na tom stavebnom úrade, v katastri ktorého sa bude vaša nová stavba nachádzať. Aby ste dostali stavebné povolenie, je potrebné priniesť so sebou na stavebný úrad územné rozhodnutie, ktoré je právoplatné, ďalej projektovú dokumentáciu, z ktorej musia byť dva exempláre. Musíte tiež predložiť základné údaje o stavbe, údaje vlastníkov susedných nehnuteľností, údaje projektanta a jeho osvedčenie. Určite nezabudnite na stanovisko orgánov štátnej správy, prevádzkovateľov inžinierskych sietí a samosprávy, ktoré boli dotknuté stavbou. Ďalším potrebným dokumentom je kópia z katastrálnej mapy. Musíte doň zakresliť všetky siete a objekt okótovať. Posledným dôležitým dokladom je údaj buď stavebného dozoru, alebo údaje dodávateľa. Majte na pamäti, že stavebnému úradu ste povinní písomne nahlásiť začatie stavby. Keď stavebné povolenie dostanete, nesmiete hneď začať stavať – povolenie nadobúda platnosť až po 15 dňoch.

Ak je váš pozemok prevažne rovinatý, odporúčajú sa projekty katalógových domov. Môžete sa po nich popozerať či už na internete, alebo aj v ktoromkoľvek novinovom stánku. Veľkou výhodou je pri dome z katalógu aj to, že je finančne omnoho priaznivejší ako dom navrhnutý architektom. Práve dom od architekta sa hodí na nerovný terén pozemku. Cena síce je vyššia, avšak vzhľad domu môže byť oveľa variabilnejší ako pri dome z katalógu. Výhoda domu od architekta je tá, že máte k projektu aj vy čo povedať a vytvoriť niečo, čo je presne podľa vašich predstáv.

 

Určite nemusíme dodávať, že aj otázka riešenia stavby projektu sa odrazí na cene. Ak staviate svojpomocne, vyjde to, samozrejme, lacnejšie. Profesionálne riešenie je omnoho pohodlnejšie nielen z hľadiska manuálnej práce, ale aj vybavenia vyjadrenia prevádzkovateľov sietí, ktoré objednaná firma vybaví za vás. 

« Späť na všetky články

Byt

Ponúkame byty na predaj a prenájom nielen na Slovensku. 

Rodinný dom

Pomôžeme Vám s hľadaním Vášho vysnívaného domu, alebo vily. 

Pozemok

Nájdite si u nás pozemok pre Váš dom, alebo pre Vaše podnikanie. 

Chata

Vďaka nám si splníte Váš sen o vlastnej chate, alebo chalupe. 

Komerčné

Podnikajte v nových kancelárskych a obchodných priestoroch. 

Tatry

Nájdite svoj vysnívaný apartmán... 

Chorvátsko

Vyberte si u nás Vašu nehnuteľnosť v Chorvátsku...